A Windows 8 megérkezett!
![]() |
A Windows 8 híre, mint lenni szokott ilyenkor, jócskán megelőzte magát a terméket és mindjárt a legnagyobb (legszembeötlőbb) újítást, az úgynevezett csempéket vette célba mindenki. Tetszik vagy nem, most már mindegy, az új Microsoft operációs rendszer Start gombja átváltozott az érintőképernyős kezelés alárendeléseként a csempékre.
A csempés felület maga a kezdőképernyő. A színes téglalapok mögé számunkra fontos dolgokat rejthetünk, mappákat, webhelyeket vagy alkalmazásokat, lejátszási listákat és így tovább. Az eddig megismert asztali ikonok életre kelnek, mert valós időben a mögöttük levő alkalmazás pillanatnyi állapotát tükrözik, például a közösségi oldalak legfrissebb bejegyzéseit mutathatják.
![]() |
A csempés felület vezérlése a szokásos egérkattintásokkal történhet, de igazából az érintőképernyős eszközökön fogjuk tudni az összes újítás előnyét élvezni. Az alkalmazások ujjmozdulatokkal húzhatóak, nagyíthatóak, aktiválhatóak, valamint koppintással vagy pöccintéssel kommunikálhatunk velük.
A megjelenés másik szórakoztató újdonsága, hogy az operációs rendszer lezárható (ez eddig is volt), azonban ekkor megjelenő kép már a mi választásunk. A zárolás feloldásához a kiválasztott kép is szerepet játszik, például a képen kiválasztott helyre koppintva vagy egy vonalat végigkövetve aktiválhatjuk a rendszert az unalmas és elcsépelt jelszóbeírás helyett.
A cukormáz alatt a Windows 8 egy feljavított és átdolgozott Windows 7, azonban a rokoni kapcsolat sokkal szorosabb az előző kiadással, mint ez eddig bármikor volt. A Microsoft ígérete szerint a Windows 8 mindenen elfut, amin a hetes elfutott, nincs új hardver igénye. A meglévő alkalmazások zöme is kompatibilis az új rendszerrel, a váltás így zökkenőmentesen történhet. Előzetes tesztek alapján várható, hogy az új operációs rendszer gyorsabb lesz elődjénél.
A Microsoft frissítési segéd megnézi, hogy a számítógép alkalmas-e a Windows 8 futtatására. Ha a segéd végzett, felkínálja a Windows 8 letöltését és telepítését.
A frissítési segéd letöltése: http://windows.microsoft.com/hu-HU/windows-8/upgrade-to-windows-8
A Windows 8 rendszerkövetelményei: http://windows.microsoft.com/hu-HU/windows-8/system-requirements
A zökkenőmentes szó pedig valóban igaz, mert a Windows 7 valamennyi beállítása, még a telepített programok is átmenthetők az upgrade során. Ez mindenki életét nagyon leegyszerűsíti, ha a frissítés mellett dönt, főleg a céges gépek rendszergazdái lélegezhetnek fel.
A Windows 8 célja, hogy minden számítógépen, a PC-től a tableten át az okostelefonokig azonos kinézetű és hasonló kezelésű operációs rendszer fusson, ahol a beállítások és az alkalmazások átvihetőek egyik gépről a másikra. A cél nemes, reméljük, hogy a megvalósítás is méltó lesz hozzá.
Az új operációs rendszerrel egy időben mutatkozik be a Windows 8-hoz készített alkalmazásbolt a Windows Áruház, ezt Androidos környezetből ismert fogalom, ahol a kompatibilis szoftvereket egy felületen összefogva szerezhetjük be. Az internettel való integráció minden eddiginél szorosabb, mert az Internet Explorer 10 mellett a Microsoft SkyDrive, a Microsoft felhőszolgáltatása is a csempés rendszerbe integrálásra került.
A felhőszolgáltatásba bejelentkezve a dokumentumjainkon túlmenően az operációs rendszer kritikus beállításait, valamint személyes állapotadatainkat (pl. barátok elérhetősége, Facebook, Twitter, LinkedIn állapotfrissítések, stb.) is menteni tudjuk. Egy esetleges későbbi újratelepítéskor a felhőből a beállítások visszakerülnek a rendszerbe és minden ott folytatódhat, ahol abbahagytuk. A Windows 8 újratelepítése nem jelent egyet a teljes emlékezet kieséssel az operációs rendszernél.
A felhő pedig követ minket bárhová is megyünk. Az oda mentett információ - az előbb említett operációs rendszer beállítások is - egy másik gépen egy másik Windows 8-ba átemelhetőek, szinkronizálhatóak. Például az Windows Áruházból letöltött alkalmazást öt eszközön használhatjuk legálisan.
A Microsoft Windows 8 gyakorlatilag két formában jelenik meg. A póriasan elnevezett Windows 8 és a kibővített biztonsági és hálózati funkciókkal rendelkező Windows 8 Pro személyében. Ez nem az otthoni és a vállalati vásárlóknak szánt két verzió, hanem a Pro most kibővített, hozzáadható funkciókat jelent.
Az alapverzió tehát a Windows 8, amelyhez a Pro csomag külön megvásárolható (vagy eleve a Pro verziót telepítjük). Készül egy N kiadás (Windows 8 N és Windows 8 Pro N és Windows 8 Pro Pack N), amely számos funkció esetén a felhasználónak választási lehetőséget biztosít, hogy harmadik fél által gyártott szoftver használjon, például médialejátszót, DVD lejátszót, stb.
A Windows Media Center most korlátozott ideig, ingyenesen elérhető: http://windows.microsoft.com/hu-HU/windows-8/feature-packs
Az egyes Windows verziók összehasonlítása: http://windows.microsoft.com/hu-HU/windows/compare
A kimondottan a (nagyobb) vállalkozásoknak szánt verzió a Windows 8 Enterprise nevet viseli és dobozos formában nem kerül a kiskereskedések polcaira.
Az ARM processzoros gépekhez a Windows 8 RT kiadás készült, amelyet önállóan nem, csak gépre előre telepített formában vásárolhatunk meg.