Bemutatkozik a Z68 chip készlet - Gigabyte Z68X-UD3P-B3
![]() |
A Z68 hivatalos rajtja május 11-én volt, ettől a naptól kerülhettek nyilvánosságra az új lapkakészlet tulajdonságai és a tesztek az új alaplapokkal.
![]() |
Gigabyte Z68X-UD3P-B3 |
Az elődökként kikiáltott P67 és H67 a célpiacot tekintve teljesen más, így a rokonság a lapka belső felépítésére szorítkozik, valószínű, hogy a P67/H67 felhasználói közösség nem fog rohanni, hogy lecserélje az alaplapját Z68-ra. A H67 erőssége a processzorba integrált Intel HD grafikus mag, ami révén külön grafikus kártya nélkül is tudunk gépet építeni. Ilyen alaplap eddig is volt, csak azokon külön, integrált grafikus kártya oldotta meg a kép gyártást, míg itt a VGA kimenet közvetlenül a processzorból kapja a frameket.
A H67 ezáltal sokkal alacsonyabb fogyasztással képes HD minőségű tartalmak lejátszására és akár egy-egy modernebb játékkal is tudunk a gépen nyomulni. Az ilyen multifunkciós gépek irodákba és olyan háztartásokba kerülnek, ahol nem a csúcsteljesítmény, hanem az átlagos jó teljesítmény, a többfeladatos felhasználás és az alacsony büdzsé a lényeg. Valószínűleg ezeket a gépeket senki sem fogja tuningolni, ezért a H67 nem is támogatja ezt: a processzor órajele szorzózárral védett.
A tuning a P67 kínálatában van, a processzor órajelét szabadon állítgathatjuk, azonban ehhez egy K sorozatú Intel processzorra is szükségünk van, ami elviseli az ilyen megpróbáltatásokat. Aki pedig érti, műveli a tuningot, valószínűleg nem alaplapi grafikus kártyát használ, ezért a P67-ben a processzorban levő GPU-t nem tudjuk használni, hiába csücsül ott. Helyette a különálló grafikus kártya áll rendelkezésünkre, ami annyit fogyaszt, amennyit, nem éppen takarékos, ami 2D-s felhasználásnál - például levelek olvasásánál - kész pazarlás.
![]() |
A Z68 nyújtja azt a lehetőséget, hogy a gépben levő grafikus kártyát lekapcsoljuk, amikor a kép elkészítéséhez nincs szükség ily nagy grafikus tudásra. Ilyenkor a rendszer automatikusan átvált a K sorozatú processzorban ott tétlenkedő Intel grafikus magra és a kép elkészítése már az ő dolga. A 100 W vagy efelett fogyasztó grafikus kártya pedig szépen lepihenhet.
![]() |
A Z68 másik nagy újdonsága az SSD cache, az Intel® Smart Response Technology. Ennek működési elve pofonegyszerű. A merevlemez bufferét (ami jó esetben 32 MB) megnövelhetjük azzal, hogy egy kisebb méretű SSD-t RAID kötetbe kötünk a merevlemezünkkel. Így annak tartalmát az SSD klónozza, ezáltal gyorsítva a gép működését. Így - az ismert tesztek alapján - több mint négyszer gyorsabbá tehető a lemezkezelés (az eddigi SSD+HDD rendszereket 2-szeres sebességre gyorsíthatjuk, a csak HDD-t használó gép esetében négyszeres a növekedés).
Térjünk át a Gigabyte alaplapjára. A Z68X-UD3P-B3 alaplappal együtt - Z68-on túl - kerül bemutatásra a Touch BIOS, ami a BIOS kezelést minden eddiginél egyszerűbbé teszi. Eddig a BIOS-t billentyűvel, jobb esetben egérrel kezelhettük. No, ennek vetettek véget a Gigabyte mérnökei és azokon a számítógépeken, amelyeken van érintőképernyő, ezentúl a BIOS is ezen keresztül állítgatható, ugyanúgy, ahogyan az iPhone-on az alkalmazásokat használjuk.
A korábban már ismert Gigabyte arzenál természetesen rendelkezésünkre áll most is. A 3.0-ás USB portok a Gigabyte egyedi teljesítmény növelő megoldásával az USB port teljes feszültség tartományában stabil kimenő jelet nyújtanak, így széles körű USB eszköz kompatibilitást tesznek lehetővé. Például a gép kikapcsolt állapotában tölthetjük az USB-re kapcsolt iPhone, iPad vagy iPod eszközünket.
A szintén már bemutatott 2011 Gigabyte alaplapok a filmek zavartalan élvezetének biztosításáért 108 db hasznos jel - zaj arányt kínálnak, ami azt jelenti, hogy az audió jelben a korábbiakhoz sokkal kisebb a zaj aránya. Érdemes megemlíteni, hogy a DualBIOS támogatja a 3 TB feletti merevlemezek kezelését is.
![]() |
A tuningoláshoz pedig letölthetjük a Gigabyte Cloud szoftvert, ami merőben új lehetőségeket kínál. Amikor egy teszt (benchmark) fut teljes képernyős módban a PC-n, akkor nincs lehetőségünk közvetlenül módosítani a BIOS beállításokon csak úgy, hogy leállítjuk a tesztet és elvégezzük a finomhangolást. Profibbak beszereznek egy ilyen célra egy második monitort és azon futtatják a tuninszoftvert. Azonban ha van aktív webes kapcsolatunk ez egyszerűbben megoldható a Cloud OC-vel. A gépünk hőmérséklete, a CPU feszültsége vagy a ventilátorok forgási sebessége egy bármilyen másik eszközről, iPhone-ról, notebookról, netbookról, iPad-ról elérhető a felhőn keresztül és valós időben módosítható is, miközben a PC-n a benchmark teljes képernyőn zavartalanul futhat.
Nos, röviden erre képes a Z68 és egy Gigabyte alaplap. Nem rossz, ugye?
Gigabyte Z68X-UD3P-B3 alaplap a webáruházunkban!
Ide kattintva az LGA1155 alaplapjainkat tekintheti meg!