+36 20 800 1111 Hívjon munkaidőben!

Mert Ábel tudja! - Művészet ?! A cikkben most egy Epson TW700 projektor teszt

2008.05.22. 09:40
Művészet!!! Ezt kiabálja Ábel cikkének szereplője a házibuliban, ahol projektorozással is feldobják a partyt. A bulihoz Ábel az egyik legjobb projektort kapta, ki is hozta belőle a maximumot. Milyen furcsa cikk...de milyen jóóóó !
a képen egy ál-Ábel
Ábel miért is tudja?
- mert egy informatika iránt érdeklődő fiatal
- mert utánaolvasott a gyártó weboldalán
- mert nem hitt a gyártónak és átbújta a fórumokat
- mert elképzelte, kinek jönne jól egy ilyen termék
- mert megpróbált rájönni a termék hibáira is
- mert napokig saját maga is tesztelte a terméket !
Művészet! – Mi? – Művészet!! – Nem hallom, nagy a ricsaj! – Művészet!!!
Mi az amit az Epson EMP-TW700 projektor nélkül sose tudnál meg?


A vizsla csaholásával felveri az udvar mohazöldjét, Viki idebenn keres valamit, ami nem sok cukrot tartalmaz, a könyvespolcok lankadtan állnak a fal mellett, egy duda hangja szól az utcán, délről langyos szél fúj – fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuf! Nojémi elfújja a gyertyákat, tizennyolcadik szülinapja van, mindenki itt tolong, az egész 12/1-es, vagyis a már javában érettségiző volt 12/1-es osztály, csak Kurucmester bolyong biciklijével valahol a Bükkben, de ő is jön később, dídzséj mArc nyomja a korongokat fel és feljebb, tolja a hangerőt fel és feljebb, repül a hangulat fel és feljebb…

A falon hatalmas méretű kivetítés: fényzajok villódzása, csajok vonaglása, villámvörös reppen, kataton lila zakkan, kékeszöld süpped, változó színek, változó képek… Mi is az igazi tapasztalat? Valódi-e az árny a falon, amit a vetítőgép tüze világít meg a hátad mögött? Nem tudhatod. A megismerés négy fokozata közül az első, a természet árnyképeinek megismerése, vagyis a természet árnyképeinek vetítése folyik éppen, működik az Epson EMP-TW700 cucc.

De ne csapódj be könnyen! Amerikai filmet nézni annyi, mint bekukkantani Amerika valóságába? Akkor mi sem egyszerűbb, ha odakerülsz és egy városban üldözni kezdenek, ne törődj semmivel, fordulj a városközpont felé, mert ott úgyis éppen karnevál van. Vagy ha felrobban melletted egy épület, vagy autó, nem kell sietned, barátnőddel még cuppanthasz egyet, mert a robbanás lángja éppen olyan sebességgel terjed, mint ahogyan futsz előle. Ez volna a valóság?

Tudod mi a valóság? Az, hogy az egész társaság itt van! Az, hogy megy a buli, s fokozódik. Az, hogy Nojémi fekete bársony nadrágot visel, aminek harang alakja van, s ha a lábát egymás mellé teszi, olyan mint egy nagyestélyi. De teheti széjjel is, így is, úgy is, ahogy állni szokott, Nojémi-állásokban. Mint egy Epson-hirdetés, gyere nézzétek meg az új piros Epson-vetítőmet, milyen jól megy a nacimhoz!

Zümmög az Epson projektor, de most már olyan nagy a zaj, hogy nem hallani. Nem lehet hallani a film hangját sem, valami régebbi művészfilm megy, a főhős éppen dohányzik, meg a tekintete a távolba néz … ez a művészet … - Mi? – Művészet! – Nem hallom, nagy a ricsaj! – Művészet!!!

Én a sarokban ülve figyelem a kavargást, meg a projektort, meg a filmet.
Az Epson EMP-TW700 projektor az újabb szerkezetek egyike, nagyfelbontású, nagyfényerejű, még ebben a kavalkádban, cigifüstben is baromi jól látszik az LCD-kivetítő képe, kocsmában is látnák az arcok a meccset.

Az LCD működési elve egyszerű: két, belső felületén mikronméretű árkokkal ellátott átlátszó lap közé folyadékkristályos anyagot helyeznek. Ha hátul megvilágítják a panelt, akkor a hátsó polarizátoron átjutó fényt a folyadékkristály elforgatja, így a fény az első szűrőn átjut, és világos képpontot kapunk. Ha kristályokra feszültséget kapcsolunk, nem forgatják el a fényt, az eredmény pedig fekete képpont. Pont, mint a srácok fejében a művészet. - Mi? – Művészet!

Az Epson az LCD technológia mellé állt. Itt a buliban az Epson direkt házimozira kitalált 3 LCD-n alapuló projektora adja a hátteret.
Feltűnő, ahogy a szerkezet a fényerőt hozzáállítja a kép tartalmához. Egy sötétebb képhez több, míg egy világosabb képhez kevesebb fényerőt társít, körülbelül kiegyenlítve egymást. Ezt a feladatot az Epson által kifejlesztett Auto Iris funkció látta el. Ej, ez az Epsi, helyettem is lát, de ezt a szörpöt itt a poharamban én iszom meg, egészségedre Epsi, hukk!

Az Epsit nem lehetett pontosan a fallal merőlegesen állítani. Lelógna a kép valamerre, ha két görgő nem volna a lencse fizikai elmozgatására. Ezzel tudtam a falsíkhoz igazítani. Így, ni! Ha a vetítés alulról fölfelé megy, a trapézkép is kijavítható a menüből. A fókusz és a kép mérete pedig a lencse tekerésével állítható. Tekerés-bekerés-ez a pia de kevés, bocs, de jól esik kicsit énekelgetni.
A menüben érhető el a projektor összes beállítása. Lehetőség van kikapcsolni, bekapcsolni és átállítani mindent. Vetíthetnék fejjel lefelé, széles, vagy normál képaránnyal, nagy fényerővel, vagy kicsivel, beállíthatnék saját logót is, amit a cucc bekapcsoláskor vetít, s ha nincs rákötve semmi.
Az Epson EMP-TW700 alapból szélesvásznú, 16:9-es képarányt használ. Az egyelőre még sokat használt 4:3-at az eredeti kép közepére zsugorítva állítja elő, vagyis a 16:9-es kép magassága lesz a 4:3-as kép magassága is, a szélessége pedig az eredeti harmada körülbelül. Filmeknél ez lényegtelen, hiszen a legtöbb film ma már szélesvásznú, így egyszerűen kinagyítva a valódi képméretben élvezhető a film.

A projektor izzója a marketingosztály kedvence. Élettartama a használati fényerőtől függően 1700, vagy 3000 üzemóra. Nagyvonalakban számolva, ha hetente két filmet néznék meg vele, akkor az körülbelül 5 órát jelentene. Egy év alatt így 260 órát használnám a lámpát, de legyen mondjuk 300 óra évente. Az azt jelenti, hogy az izzót körülbelül 10 év után kell cserélni ilyen használat mellett. Igen ám, de kocsmában akár napi négy órát is mehet! Ha otthon házimoziként minden este be van kapcsolva, akkor az élettartama kábé három év! Ez így már a marketingosztály prezentációja után az Epsi igazgatósági ülésén is tapsot váltott ki. - Ez igen, gyerekek, ez azt jelenti, hogy három évenként el tudjuk adni ugyanazt! Lényeg - mondta a vezérigazgató felemelve a mutatóujját -, hogy az izzó ára kicsit meghaladja a teljes cucc árát, de csak jövőre, amikor az új kínai üzemet felépítettük, és újabb százezer eladandó projektorunk lesz! Azután a fejlesztési osztály feladata: valamelyik alkatrész élettartamát egy évre csökkenteni!
Az izzó ára egyébként projektorgyártónként és típusonként változik, de valahol 70 ezer forint környékén van, vagyis egy óra ára kerekítve körülbelül 25-50 forint. Ez még nem hangzik olyan rosszul. Az Epson 3 év garanciát vállal a gépre és külön 3 évet, vagy 3000 üzemórát az izzóra, ez is stimmel. A projektor ára mellesleg 250 ezer forint, ami nem kevés, de nem is sok. Végül, ha a gépet öt év alatt szétcincáljuk, s kétszer veszünk bele izzót ezidő alatt, akkor a házimozi alkalmanként 350-450 forintba kerül, még akkor is, ha itt van az egész banda. -
Sok? Kevés? - Na ja.

Összefoglalva a látottakat, ez a projektor egyértelműen filmnézéshez készült. Nagyon szépek a színei, kiemeli a sötét és világos színeket egyaránt. A fényereje elég erős, ahhoz, hogy látható legyen a képe még napsütésben is. Nagy teremben is lehet vele vetíteni, közösségi helyeken, vasútállomásokon, kórházi húszágyas termekben, egyetemi előadókban, a fiúknak a kocsmában, lányoknak a fodrásznál, Rózsika néniéknek a szociális otthonban, Petiéknek az oviban, meg jó lenne magyar óra helyett a gimiben…
Ajánlom családoknak is otthonra, ha van elég szabad falfelület, sokszázezres plazma tévé helyett, vagy azoknak, akiknek lényeges a kép minősége és szeretnének egy valóban HD-ready projektort (mi az a HD-ready? – ha megmondod, te fizeted a következő kört). Hukk.



Ár/érték: 3/5
Használhatóság: 5/5


Orosz Ábel

Ui: Szívesen fogadom a pozitív, vagy a negatív kritikádat is! Bátran küldj emailben jót vagy rosszat. A következő tesztem mi más is lehetne, mint egy pici kis Asus EEE PC.

A tesztben szereplő projektor webáruházunkban, küdhetjük holnapra?
Jelenleg elérhető projektoraink választéka