+36 20 800 1111 Hívjon munkaidőben!

Mert Ábel tudja! - nVidia Geforce 8800GTS teszt

2008.02.17. 12:39
Ábel barátunk legújabb tesztjéhez egy őrült videokártyát kerestünk. Sokak számára ez már az álom kategória, sokan pedig könnyűszerrel leszólják még ezt a teljesítményt is. A 8800GTS mindenesetre nem akármi. Ábel kellő távolságtartással, de alázattal közeledett feléje...
a képen egy ál-Ábel
Ábel miért is tudja?
- mert egy informatika iránt érdeklődő fiatal
- mert utánaolvasott a gyártó weboldalán
- mert nem hitt a gyártónak és átbújta a fórumokat
- mert elképzelte, kinek jönne jól egy ilyen termék
- mert megpróbált rájönni a termék hibáira is
- mert napokig saját maga is tesztelte a terméket !
nVidia 8800gts

Régi vicc, amikor Móricka kérdi a kalauzt, melyik állomáson áll a vonat. – Ugyan hagyd el öcsém, hisz tíz perc múlva már tíz kilométerre leszünk! Hát így van ez a számítógépes eszközök számbavételével is. Most megbeszélhetjük ugyan, hogy ez a pöcök mit tud és mire jó, de félév múlva már hol leszünk?

Kedves barátaim, hűséges Olvasóim, Ti, akik kitartóan követitek e lapokon munkásságomat, csakis saját felelősségetekre olvassátok az alábbiakat! Gondolhatjátok, hogy gáz van! nVidia 8800GTS kártyát kaptam megvizsgálásra. Nem tudtam a saját alaplapomhoz illeszteni! Ha az alaplap nem jó, akkor már a többi pöcök is csak sántikál. Komplett gépet kellett kérnem. Most már kavarhatjuk a lecsót!

Az nVidia nyolcas sorozata a Vista lehetőségeinek kiaknázására készült. A 8800 GTS kifejezetten játékokhoz készült. Ebben a családban vannak nagy tesók (különösen erősek), s vannak kistesók (igen erősek, ez egy ilyen badis család). A csúcsmodell jelenleg a 8800 Ultra. A GTS a család junior ágához tartozik, teljesítménye mégis a felnőtt osztályba sorolja.

A grafikus kártya tesztkörnyezete egy erős AMD rendszer volt. A szíve egy 6400+ jelű kétmagos processzor, négy giga RAMmal és egy ASUS lappal alatta. Megjegyzem, a 32 bit-es Vista csak három gigáig kezeli a memóriát. Be kell szerezni a 64 bit-es változatot, ha ettől többre van igény.

Szóval a bevezetőben is említett száguldás a videokártyák tér-idő rendszerében is értelmezett. Ugye, kedves Olvasóm már Te is kiszámoltad, hogy a vonat sebessége pontosan 60 km/óra, ami csakis a vasúti vonatkoztatási rendszerben számít száguldásnak (csak érintőlegesen említem, hogy a fizikai valóság vizsgálatában minden relatív). A videokártyák fejlődésének mozdonya a játék! A házi IT-fejlesztések vonatkoztatási rendszerében számítható sebesség hatvanezer forint per év. Mert itt a sebességet Ft/év mértékegységben fejezzük ki, hiszen ha lépést akarunk tartani, akkor kábé három-négy évenként teljesen új konfigurációt kell vennünk (ennyi idő elteltével már semmi sem stimmel: a régi konfiguráción nem futnak az új progik, s az újabb hardver elemek nem illeszthetőek a régiekhez).

Néhány éve, mikor az első GeForce4 kártyát 128 mega RAMmal szerelték, azt hittem eljött a Kánaán. Mostanára eljutottunk oda, hogy a 128 mega semmire sem elég. A trend az óriási memória és az óriási sebesség egyetlen pöcökben. Ebből képezhetünk végül egy nagy egységet, amit számítógépnek nevezünk, aminek sebessége pedig eléri akár a százezer forint per év értéket is, sőt egyre gyorsul! Utazhatunk, ha van pénzünk jegyre.

A sebességet a valóságban az idézi elő, hogy az IT-iparban multinacionális monopóliumok jöttek létre (Gates bácsi birodalma, Intel néni paradicsomos kertje, ATI bácsi és nVidia néni is itt lakik, fut a gazdálkodj okosan, mi csak nézők vagyunk). A videokártya-gyártás stratégiai játékát ketten játsszák, versengésük olyan intenzív, hogy régen lesöpörték a többi játékost. A verseny egyelőre az nVidiának áll, pontozással.

A nagyobb teljesítményű grafikus kártyák rendszerbeillesztésénél nem csak a csatlakozó felületnek kell kompatibilisnek lennie (esetünkben PCIe), az összeszerelésnél vigyázni kell a táp méretének megfelelő kiválasztására is, ugyanis az átlagos 350W-os táp kicsi a 8-as sorozathoz, s mindenképpen újnak is kell lennie, hiszen a kártya igényel egy külön csatlakozóhelyet az áramforráson (ilyen sem volt eddig). Erre az összeszerelésnél külön ügyelni kell, mert ha valaki nem jól rakja össze, a táp ezt erős visítással jelezni fogja. Ezután le kell tölteni a legújabb drivereket, windows frissítést, stb, ez már nem gond.

Tesztprogikkal kezdtem. Az eredmény megdöbbentő volt. Bevallom, nem láttam még ilyen értékeket asztalomon lévő gépben. Eljött az idő, gondoltam, hogy begyűjtsem a híres-neves Crysis játékot, ami jelenleg a legnagyobb gépfaló. Maga a játék érdektelen pif-puff, ezért csak két éjszakát pörgettem le vele. Hihetetlen mennyiségben folyt a vér, s a kártya olyan élethű képet nyomott, hogy be kellett hoznom a törlőrongyot.

Grafikailag tényleg magasan a legjobb, ez volt az egyetlen progi, ami képes volt a kártyát megizzasztani. A maximális részletességet körülbelül 12-15 képkocka/másodperccel bírta. A mindig emlegetett Test Drive és Mafia szárnyalt.
Az nVidia 8-as sorozata az első, ami támogatja az új DirectX 10 szabványt. Erről nagyon sok pletykát hallani mostanában. Sok új lehetőség, nagyon nagy erő, kiváló részletesség, suttogják. Nem tudhatjuk még, mert az eddigi vasak és progik igazából nem mentek el a lehetőségek határáig. Hogy hol a lehetőségek határa, nem tudjuk, de tény, hogy a 16-szoros élsimításnak és a részletességnek köszönhetően olyan a játék, mintha egy filmet néznénk (de bele lehet babrálni).

Mindent egybe vetve a videokártya engem igazán meggyőzött, olyan gyors, hogy a CPU ráért a Windows Aeroval foglalkozni, ami minden más esetben büntetésnek számít. Egy jó körítéssel csodákra bírható, de vigyázzunk, nehogy nagyon megszeressük, mert a vonat száguld, s ha nyitva hagyjuk az ajtót, kiesünk.


Ár/érték: 4/5
Használhatóság: 5/5


Orosz Ábel

Ui: Szívesen fogadom a pozitív, vagy a negatív kritikádat is! Bátran küldj emailben jót vagy rosszat. A következő tesztem egy komoly Raidmax házikó lesz.

A 8800-as sorozat kártyái webáruházunkban. - Küldhetjük holnapra?